İngiltere’nin En İyi Erkek Moda Blogger’ı Stilini Anlattı…

Matthew Zorpas… Kıbrıslı ama son 10 yıldır Londra’da yaşayan bir moda bloggerı. The Gentleman Blog‘un kurucusu. Şuan İngiltere’nin en iyi Moda bloggerı olarak biliniyor.

Geçtiğimiz gün Beymen‘in daveti ile İstanbul’a geldi ve İstinye Park Beymen’de “Two Faces of a Man” adlı bir konuşma yaptı. Hikayesini merak ettiğim için ben de izleyiciler arasında yerimi aldım. Moderatörlüğünü Mirgün Cabas’ın yaptığı konuşma yaklaşık 1 saat sürdü.

Söyleşiye Beymen İstinyepark ev sahipliği yaptı
Söyleşiye Beymen İstinyepark ev sahipliği yaptı

Matthew’ın ders verdiğini bilmiyordum. Orada öğrenmiş oldum. Konuşmasına mini bir sunumla başladı. Sosyal medyanın durumu, nelerin beğeni aldığını, erkeklerin modaya bakışını bir ders kıvamında anlattı. Her erkeğin giyiniş bakımından bir kaç yüzü olabildiğinden bahsetti. Spor giyim bir yüz iken daha klasik giyinme veya daha salaş giyinme gibi karakteristik özelliklerin erkeklerin farklı yüzlerini oluşturduğundan bahsetti.

Matthew Zorpas
Matthew Zorpas

Sonrasında ise soru cevap kısmına geçildi. Beni şaşırtan şey Matthew’ın giyim olarak hep klasik tarzı şeçmesi oldu. Yani takım elbise ilk tercihi. Takım olmazsa en fazla kanvas, gömlek botlar vs gibi yarı klasik sularda yüzmekten öteye gitmemesi ilginç. Mesela kot asla giymiyormuş. spor ayakkabı çok nadiren giyiyormuş. Yaptığı sunumdan yola çıkacak olursak giyimine bakılırsa tek bir yüzü olduğu anlaşılıyor.

Benim tam tersim. Ben de bir o kadar rahat olmayı, spor şıklığı tercih edenlerdenim. Denim olmazsa olmazım. Üstüne tshirt, altına da sneaker ile benden mutlusu yok! Elbette yeri geldiğinde takım elbise giyerim. Ama bu genellikle özel davetlerde olur. Günlük yaşamımda klasik giyim benden çok uzak bir kavram. Sevmediğimden değil rahat hissetmediğimden. Ayrıca spor giyinerek de en az klasik giyimde olduğu kadar şık ve stil görünmek mümkün. Matthew gibi asla giymem dediğim katı kurallarım yok. Vücuduma uygun bulursam çoğu şeyi giyerim.

Matthew Zorpas
Matthew Zorpas

Matthew konuşmasında klasik stilin olmazsa olmazlarından da bahsetti ki bu konuda ona çok katılıyorum. Her erkeğin en azından bir siyah veya lacivert takım elbisesi olmalı. Sonraki aşamalarda çizgili, kareli, ekoseli takımlara geçiş yapılabilir. Kesinlikle kaliteli deriden bir ayakkabı ve ona uyan kemer ile saat bir zorunluluk. Bu parçalar için bütçeyi biraz artırmak gerekiyor. Takım elbise içine pembe, turuncu gibi renkli gömleklere kesinlikle karşı olduğunu da belirtti.

Lacivert çizgili çift göğüslü takımı çok şıktı
Lacivert çizgili çift göğüslü takımı çok şıktı

Bu arada bloggerlığın artık yavaş yavaş yerini farklı platformlara bıraktığından da bahsetti. Evet bu konuda haksız sayılmaz. 1-2 sene öncesine kadar başlayanlar için hala şans varken artık bu işi yapan kişi sayısı doygunluğa ulaşmış durumda. Artık çok fazla moda, yemek, seyahat, makyaj, anne bloggerı var ve yeni başlayıp bunların içinden sıyrılmak artık çok zor…

 

 

Written By
More from Gürhan Kara Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *