İstanbul Kahve Festivali’nden Notlar

Bu yıl kahve festivalinin 3. yılı. Geçtiğimiz sene Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen  festival bu kez Maçka Küçükçiftlik Parkına taşındı. Açıkçası benim en keyif aldığım kahve festivali bu yılki oldu. Perşembe günü yani festivalin ilk günü öğleden sonraki seansına katıldım. 15.00 ile 19:00 saatleri arasında kelimenin tam anlamıyla kahveye doydum!

Kahve Festivali
Kahve Festivali

İlk olarak festivalin yerleşimini çok sevdim. Zaten Küçükçiftlik Parkı bir konser ve etkinlik alanı olduğu için festival girinde hiçbir yığılma, düzensizlik veya kargaşa yoktu. İçeriye girince de bir fuar alanı gibi dikdörtgen yerleşim çok hoşuma gitti. Çünkü nerede ne var kolayca bulabiliyorsunuz ve kaçırdığınız bir şey olmuyor.

Nescafe Dolce
Nescafe Dolce

Bu sene kahve dışında yeme içme, takı gibi eklentiler de yapılmış festivale. Getiğimiz yıllarda yaşanan kalabalık kargaşası bu seneki festivalde yaşanacak gibi görünmüyor çünkü alan oldukça geniş. Bir tarafta konser alanı var ve dileyenler ellerinde içecekleri ile çimlerin üzerinde oturup müziğe kulak verebiliyor.

Türk Kahvesi denemeden olmaz!
Türk Kahvesi denemeden olmaz!
Dolce'nin nefis kahvelerini denerken!
Dolce’nin nefis kahvelerini denerken!

Kahve festivaline diğer festivallerle karşılaştırıca markaların ilgisi çok fazla. Akla gelebilecek her türlü kahve markası, 3rd wave kahveciler, büyük kahve zincirleri hepsi festivale katılım gösteriyor. Keşke diğer festivallerde de aynı şekilde olsa.

Federal Coffee
Federal Coffee

Ayrıca bu seneki stand tasarımlarını da çok beğendiğimi belirtmeliyim. Çok yaratıcı fikirler vardı!

Farklı konseptli kahvecilerden biri
Farklı konseptli kahvecilerden biri

Nescafe’nin Gusto Dolce kapsüllü kahve makineleri de festivalde yerini almıştı. Hatta çeşitli worksholar bile düzenliyorlar. Biz ünlü kahve ustası Ola Persson farklı malzemeler kullanarak tüm yaratıcılığını sergilediği workshopına katıldık. İlginç kahveler denedik.

Amaretto
Amaretto
Ola'nın Oben Budak ile yaptığı workshop
Ola’nın Oben Budak ile yaptığı workshop

Ayrıca Baguetteria adlı kafenin standından nefis ekmek çeşitleriyle hazırladıkları sandviçlerinden tattık. Bodrumda bir dükkanları bulunan Baguetterianın sahipleri çok yakında İstanbul’a da farklı bir konseptle bir mekan açmaya hazırlanıyorlarmış!

Baguetteria & Co.
Baguetteria & Co.

Bunun gibi daha bir çok güzel deneyimle kahve festivalinde harika bir zaman geçirdik. Seneye düzenlenecek olanı da merakla bekleyeceğim…

 

Written By
More from Gürhan Kara

Yeni Parfümler

Parfümsüz asla! Benimle klasikleşmiş, insanların aklına kokladığında benim geldiğim bir parfümüm ne...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *