Istanbul Moda Akademisi NEW GEN Defilesi…

İstanbul Moda Akademisi‘nin lisans ve yüksek lisans mezunları geçtiğimiz Cuma gerçekleştirilen New Gen Karma defilesi ile sektöre ilk adımlarını atmanın heyecanını yaşadılar.

IMA NEW GEN Defile
IMA NEW GEN Defile

Ben de hem eski bir IMA’lı olarak hem de bir blogger olarak defileyi basına ayrılan bölümden izledim ve yeni mezun tasarımcılardan bazıları ile mini röportajlar gerçekletirdim. Yıllar önce moda fotoğrafçılığı programını tamamladığım IMA’nın böylesine büyük bir projesinde yer almak bana çok keyif verdi.

IMA'dan sınıf arkadaşım Gözde
IMA’dan sınıf arkadaşım Gözde
Berrydew & Gezen Ayaklar
Berrydew & Gezen Ayaklar

Ön eleme ile defilede tasarımlarını sergilemeye hak kazanan lisans öğrencileri Nazlı Tamer, Seçkin Piriler, Saadet Yüksel, İris Süloş, Sezgi Tüzel, Mariya Ryadchenko, Şebnem Günay, Ceren Burunsuz, Merve Derya ile yüksek lisans öğrencileri Ayşegül Baydemir, Bihter Tırpan ve Gökhan Yavaş toplam 72 parçadan oluşan kıyafetlerini sergilediler.

Tasarımla Hazır
Tasarımla Hazır
Sane arkası
Sane arkası
sahne arkası
sahne arkası
son hazırlıklar
son hazırlıklar

İlk kez backstage’de bir defilenin hazırlık sürecini izleme şansım oldu. Aynı zamanda da ilk kez muhabirlik yapmış oldum. Tüm deneyimlerimi aynı zamanda youtube videosu olarak da hazırladım. İzlemek için tıklayın…

IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi
IMA New Gen defilesi

Tüm defilenin baştan sona görüntülerinden oluşan youtube videom için tıklayın: NEW GEN Video

Tasarımcılarla yaptığım mülakatta onlara nelerden ilham aldıklarını, ne kadar sürede bu çalışmaları hazırladıklarını ve ilerideki hedeflerini sordum. İşte cevapları;

Şebnem Günay-Moda Tasarımı Mezunu

6 parçalık look’umu hazırlarken Afrikanın daha fakir kesimlerinden, daha otantik bölümlerinden ilham aldım. Afrika’da sıkça kullanılan boncukları büyütüp modernleştirerek çantalarda ve aksesuarlarda kullandım. Kıtaya özegü tasarımları daha da modernleştirerek yeniden yorumladım. Aslında 4 ayda hazırlamış olduğum toplam 18-20 parçadan oluşan tasarımının bugün 6sını izleyeceksiniz. En beğendiği tasarımcı Ece Gözen. Şuan yine IMA’da Yüksek Lisans programına devam eden Şebnemin hayali kendi markasını yaratmak.

Şebnem Günay ile röporta sonrası
Şebnem Günay ile röporta sonrası

Nazlı Tamer-Moda Tasarımı Mezunu

Tasarımlarımın çıkış noktası Elysium filmi. Aslında filmin gotik havasının aksine ben oradaki sokak çocuklarına odaklandım ve daha renkli konsept ortaya çıkardım. Tasarımından son noktasına kadar yaklaşık 1,5 yıllık bir zaman yayıldı tüm bu koleksiyonu ortaya çıkarmam. Beni en çok etkileyen tasarımcılar sadeliği, yalınlığı ön planda tutan Alexander Wang, Celine ve Jİl Sander gibi tasarımcılar. Siyah Beyaz tonların olduğu tasarımları daha çok seviyorum. Çizim kabileyetim varmı diye korkuuyordum programa başlamadan önce ama hocalarımıın bize tavsiyesi çizimin güzelliğinden çok bir fikrin varmı oldu. Hayalimdeki tasarımları çizime döküp hayata geçirmek oldu. IMA bana hayallerimi gerçekleştrime fırsatı tanıdı. Programa başlamadan önce çizimime hiç güvenmiyordum ama hocalarım bana çizimden çok bir fikrimin olması gerektiğini aşıladılar.

Nazlı Tamer ile Snapchat'e kayıt yaparken
Nazlı Tamer ile Snapchat’e kayıt yaparken

Gökhan Yavaş-Moda Tasarımı ve Yönetimi Yüksek Lisans Mezunu ve Koza Genç Tasarımcıları Finalisti

Tasarımlarımın çıkış noktası Step Up filmi. O filmdeki getto sokak dansçıları ile zengin ve bale yapan insanların çatışmasına vurgu yaptım. Ama benim tasarımlarım daha barışçıl ve sevece. Sokak modası ve underground Türkiye’de pek öne çıkmamış bir akım. Ben bunu çiçekler ve papağan tüyleri ile birleştirerek yorumladım. Bu koleksiyonu hazırlamak yaklaşık 1 yılımı aldı. Erkek modasının zorluğu biraz sınırları zorladığınızda feminen tasarımlara dönüşmesi ve bununda hiç tercih edilmeyen bir şey olması ama kadın modası çok daha özgür. İleride sektöre atılmayı planlayan Gökhan çoktan bir marka ile işbirliğine imza atmış bile. En sevdiği tasarımcılar şarkıcı Kanye West ve KTZ adlı modacılar.

Gökhan Yavaş ile röportaj sırasında
Gökhan Yavaş ile röportaj sırasında

IMA programları ve etkinlikleri için tıklayın: www.istanbulmodaakademisi.com

Written By
More from Gürhan Kara

Yıldırım Mayruk Defilesi…

Ülkemizin en önemli modacılarından Yıldırım Mayruk’un 2023’3 hikayeler adlı defile serisinin 24.sü...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *