Maldivler’e Yolculukta Nasıl Giyinmeli…

Uzun yıllardır gidip görmek için yanıp tutuştuğum Maldivlere sonunda Ekim sonu 3 günlük bir seyahat etme fırsatım oldu. Jumeirah Dhevanafushi’nin davetlisi olarak gittiğimiz Maldivler’in başkenti Male, İstanbul’dan tam 8 saat uzaklıkta. Türk Hava Yolları’nın Sri Lanka uçuşu üzerinde durup yolcu indirdiği Male’ye direk uçuşla birlikte Türklerin ilgisi her geçen gün artıyor. Balayı destinasyonu olarak bilinse de arkadaşlarla bir kaç günlüpüne kafa dinleyip dinlenmek içinde son derece uygun bir tatil yöresi.

Atatürk Havalimanına varış
Atatürk Havalimanına varış
Male'ye inerken
Male’ye inerken

Jumeirah Dhevanafushi’ye Male’den 1 saatlik bir uçuş öncesi önce yakınlarında bulunan adaya uçuyorsunuz oradanda 20 dakikalık bir sürat motoru yolculuğu ile adaya ulaşıyorsunuz. Yol çok uzun olsa da Dhevanafushi’ye ulaştığınızda Hindistan Cevizi ve tropikal meyvelerle karşılandığınız anda tatlı bir huzur ve heyecan içinizi kaplıyor. Tabi İstanbul’da 13-14 derece olan hava sıcaklığı Maldivler’de 30’un üstünde. Hele bir de kış aylarında seyahat ederseniz tam bir mevsim değişimine sahip oluyorsunuz. O yüzden kışlık kıyafetlerinize yolun bir yerinde veda etmek zorunda kalıyorsunuz. Male’ye indiğinizdeki nemli ve sıcak hava vücudunuza yapışıveriyor.

Male'den iç hatlara binerken...
Male’den iç hatlara binerken…
Ve sürat motorumuz bizi bekliyor
Ve sürat motorumuz bizi bekliyor

Ben Maldivler yolculuğumda altıma bir eşofman, üstüne t-shirt, üzerine ince bir hırka ve en üstüne de bir puffer giydim. Böylece uçağa binmeden önce pufferı katlayıp büzüp mini torbasına (Uniqlo pufferlar bu şekilde katlanabiliyor) koyabilecek onu da bavula sıkıştırabilecektim. Yolculuk sırasında üşümemek içinde hırkam yanımda bulunacaktı. En bagajıma da oraya varınca giyeceğim şortumu koydum. Male’ye varınca ilk işim bir tuvalete gidip şortumu giymek oldu. İsterseniz bunu uçakta da yapabilirsiniz. Hırkamı da hemen el bavuluma yerleştirdim. Ayakkabımda spor ayakkabı olduğu için yaza da gayet uygundu. Böylece kıyafetlerim içinde boğulmadan hemen yazlık moda geçiş yapabildim.

Hava müthiş
Hava müthiş
Böyle karşılamaya can kurban
Böyle karşılamaya can kurban
Viva Dhevanafushi!
Viva Dhevanafushi!

T-Shirt; Super Dry – Eşofman altı; Uniqlo – Ayakkabı; Reebok – Şort; H&M – Gözlük; Hangar (Style Fashion Outlet) Çanta; Super Dry – Carry On; Guadiani (Style Fashion Outlet) – Puffer Mont; Uniqlo

 

Written By
More from Gürhan Kara

Yeni Saatim Skagen…

Uzun zamandır sade ve cool tasarımı ile dikkatimi çeken bir saat vardı....
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *